Loading...

Czym najlepiej ogrzewać dom?

Mieszkanie w bloku to zawsze spory komfort, jeśli chodzi o ogrzewanie. Nie musimy martwić się tym, jaki sposób ogrzewania wybrać – elektrociepłownia zapewni nam ciągłą dostawę energii cieplnej, a nam pozostaje już tylko opłacanie rachunków. Tymczasem domy jednorodzinne czy wolnostojące mają znacznie większy problem i dylemat z tym związany. Wszak sposobów na ogrzanie domu jest dużo, ale jak wybrać ten właściwy? Pod uwagę należy wziąć wiele różnych czynników, a do tego nie każde rozwiązanie będzie opłacalne lub też komfortowe. Inne z kolei mogą okazać się po prostu za drogie lub też niewykonalne w naszych czterech ścianach. Warto więc wiedzieć, jakie mamy opcje i czego tak w zasadzie szukać, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Wśród najpopularniejszych dziś sposobów na ogrzanie domu mamy między innymi różnego rodzaju piece, ale też coraz częściej można zaobserwować kolektory słoneczne (w szczególności na dachach gospodarstw domowych) czy nawet kotły elektryczne.

Największą popularnością cieszą się jednak przede wszystkim:

  • piece węglowe,
  • piece gazowe,
  • kominki.

Dodatkowo, prócz tego trzeba jeszcze wybrać sposób, w jaki ciepło będzie trafiać do naszego domu i zapewniać w mieszkaniu przyjemną, ciepłą atmosferą. Możemy zdecydować się na przykład na ogrzewanie podłogowe, choć zdecydowanie bardziej popularne są grzejniki ścienne. Decyzja o tym, na co postawić, nie jest łatwa, natomiast powinniśmy być jej w stu procentach pewni, gdyż wymiana grzejników czy instalacja ogrzewania podłogowego wymaga bardzo dużych nakładów pracy, a często nawet remontu kapitalnego. Głównie dlatego dobrze jest wybrać jeden sposób ogrzewania i mieć pewność, że ten wybór sprawdzi się w naszym domu.

O czym pamiętać przy ogrzewaniu domu?

Wybór sposobu ogrzewania jest ważny także z kilku innych powodów. W niektórych przypadkach może okazać się po prostu nieopłacalny.

Kiedy indziej nie będziemy natomiast w stanie pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe, gdyż nasze mieszkanie może okazać się nieprzystosowane. To z kolei może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Wszak ogrzewanie domu w bezpośredni sposób wiąże się także z aranżacją i wystrojem czterech ścian. Niektórzy chcą przykładowo schować grzejniki, podczas gdy inni tworzą z nich zdecydowanie bardziej widoczne elementy wystroju wnętrza. Z kolei ogrzewanie podłogowe będzie po prostu niewidoczny, dlatego też to rozwiązanie raczej nie będzie miało większego wpływu na samą aranżację. Trzeba jednak wiedzieć, że przy ogrzewaniu podłogowym będziemy musieli zrezygnować chociażby z grubych dywanów! Jeśli natomiast chodzi o same źródła to ciekawą alternatywą jest chociażby kocioł elektryczny, który z reguły występuje jako źródło rezerwowe, ale niekiedy może sprawdzić się jako główne, na przykład w sytuacji, gdy chcemy mieć takie ogrzewanie w jednym pomieszczeniu. Innym sposobem na dogrzanie domu są kolektory słoneczne, czyli rozwiązanie niezwykle ekologiczne – montaż tego typu kolektorów pozwala bowiem zbierać energią słoneczną i wykorzystywać ją na przykład do podgrzania wody, ale nie tylko.

Zanim więc wybierzemy ogrzewanie dla naszego domu, dobrze jest zastanowić się, czego tak właściwie szukamy i która z opcji będzie idealnym wyborem w naszym przypadku.

fornir rurka bourdona