Loading...

Jak dobrze ocieplić dom?

Poprawne ocieplenie domu jest niezwykle ważne, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z domem jednorodzinnym, czy też z mieszkaniem w bloku. W tym drugim przypadku to z reguły spółdzielnia mieszkaniowa zajmuje się ociepleniem, natomiast jeśli chodzi o budowę własnych czterech ściany to my sami musimy zatroszczyć się o to, aby ocieplić dom. Warto zaplanować to już zawczasu, gdyż ocieplenie to nie tylko samo położenie materiału izolacyjnego, lecz również szereg innych czynności. Niektóre z nich należy zresztą wykonać jeszcze zanim rozpoczniemy układanie styropianu bądź innej izolacji. Jedną z takich czynności jest chociażby dokładna ocena stanu podłoża, gdyż jego jakość ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o trwałość izolacji.

W tym celu warto przeprowadzić kilka prób, które powiedzą nam wiele o stanie podłożą. Wszak niekiedy konieczne jest ocieplenie starego budynku, a wtedy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jakim stanie znajduje się między innymi otynkowanie ścian. Głównie dlatego warto:

  • popukać kolejne warstwy tynku, by sprawdzić ich wytrzymałość,
  • przeprowadzić próbę przyczepności,
  • poszukać pęknięć czy zacieków.

W dalszej kolejności – oczywiście jeśli stan podłoża okazał się być odpowiedni – możemy przejść do przygotowania podłoża pod ocieplenie. Zanim więc rozpoczniemy układanie materiałów termoizolacyjnych, powinniśmy dobrze osuszyć i oczyścić ściany – wszak wilgoć czy różnego rodzaju zabrudzenia mogą znacząco wpłynąć na trwałość ocieplenia.

Na całe szczęście, z każdym problemem możemy sobie dość łatwo poradzić, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia czy preparaty.

Ocieplanie domu – o czym pamiętać?

Po odpowiednim wysuszeniu (jeśli było to potrzebne) oraz wyczyszczeniu podłoża pozostaje nam jeszcze je tylko wyrównać oraz zagruntować. Potem możemy już przejść do montażu termoizolacji – jednym z najpopularniejszych materiałów do ocieplania domów i mieszkań jest oczywiście styropian. Tutaj do wyboru mamy w zasadzie dwa sposoby na montaż – albo z pomocą zaprawy klejącej, albo z wykorzystaniem łączników mechanicznych. W wielu przypadkach ten drugi sposób wykorzystywany jest nawet jako dodatkowe przymocowanie płyt styropianowych.

Innym dość popularnym materiałem termoizolacyjnym wybieranym do ocieplania domów jest wełna mineralna, która podobnie jak styropian cieszy się sporym zainteresowaniem i jest równie rozsądnym wyborem. Po montażu wybranych materiałów oraz nałożeniu zaprawy i siatki można zabrać się za nakładanie tynku. Jest to w zasadzie finalna warstwa wykończeniowa większości systemów ociepleniowych. Tynk trzeba odpowiednio wybrać, gdyż różnią się one między sobą charakterystyką czy odpornością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Oczywiście potem zostaje nam jeszcze ewentualnie pomalowanie tynku farbą o wybranym przez nas kolorze.

Zanim jednak zdecydujemy się na ocieplenie domu, powinniśmy dokładnie policzyć, ile to wszystko będzie kosztować i na jakie materiały powinniśmy się zdecydować, aby nasz dom rzeczywiście był dobrze ocieplony. Wszak każda strata ciepła będąca efektem źle wykonanej izolacji to dodatkowy cios dla nas i dla naszego portfela, dlatego też dobrze jest o wszystko zadbać i mieć pewność, że wszystko działa jak najlepiej.

producent mebli szkolnych kursy sushi poznań