Loading...

Materiały budowlane i zastosowanie wapna gaszonego

Wapno gaszone było kiedyś jednym z niezbędnych materiałów budowlanych na każdej budowie, stanowiąc element różnego rodzaju zapraw. Dziś cały czas znajduje szerokie zastosowanie na placu budowy, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać wapno gaszone.

Jednym z najprostszych sposobów jest ten już wspomniany, a więc wapno gaszone jako element zaprawy murarskiej, cementowej lub też cementowo-wapiennej. Dlaczego warto je zastosować w tym przypadku? Przede wszystkim dlatego, że wapno gaszone spowoduje, że zaprawa będzie po prostu bardziej plastyczna, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie się ją nakładać.

Jakby tego było mało, takie wapno zapewnia również dodatkową ochronę przez pęcznieniem, jak również sprawia, że powstały tynk cechuje się większą trwałością. Nic więc dziwnego, że wapno gaszone nadal pozostaje tak cenionym materiałem budowlanym, mając także wiele innych zastosowań.

Najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie wapna gaszonego

Wapno gaszone wykorzystamy nie tylko przy okazji tworzenia zapraw, gdyż możemy z niego skorzystać także przy okazji procesu bielenia – czy to ścian, czy też sufitów. Takie bielenie jest niezwykle korzystne, jako że bardzo pozytywnie wpływa na ochronę ścian lub sufitów przed grzybami czy pasożytami, wpływając na podłoże w sposób dezynfekujący.

www.hanzeatycki.pl

Wapno gaszone świetnie sprawdzi się więc w tych pomieszczeniach, gdzie może wystąpić wilgoć. Inne sposoby na wykorzystanie wapna gaszonego to zmiękczenie wody czy też odkwaszenie gleby, na przykład na naszej działce lub w ogrodzie, jeśli istnieje taka konieczność.

Jak więc widzimy, wapno gaszone ma wiele przeróżnych zastosowań i nadal jest bardzo chętnie wykorzystywane przez budowlańców, jak również przez osoby prowadzące swój własny ogródek.

materace do łóżek akcesoria do montażu