Loading...

Ogrzewanie drewnem opałowym

Jednym z popularniejszych w Polsce materiałów opałowych pozostaje od wielu lat drewno opałowe z ukrainy. Porównując ten rodzaj materiału z innymi, chociażby z ogrzewaniem olejowym, czy gazowym pozostaje ono znacznie tańsze w eksploatacji. Jego niezaprzeczalnym atutem jest też mała uciążliwość dla środowiska, emituje bowiem niewiele uciążliwych dla otoczenia związków.

Jednak pod względem wartości opałowej, drewno nie należy do czołówki materiałów, dlatego też jest to materiał, którego należy zgromadzić naprawdę duże ilości do ogrzewania domu, by starczyło go na cały sezon. Szacunkowo może to być aż kilka metrów sześciennych. Jaki rodzaj drewna najlepiej stosować? Przede wszystkim wziąć należy pod uwagę, iż nasze drewno opałowe nie może być świeże, a takie o wilgotności około 12-20 %.

Wówczas mamy do czynienia z drewnem o maksymalnej wartości energetycznej. Po drugie drewno to musi być po okresie suszenia około 2 lat. Jeśli nie zdecydujemy się na typowe drewno, warto zastosować pelet lub brykiet, które są sprawsowanymi trocinami oraz pochodzącymi z odpadów zrębkami, które sprzedaje się w postaci granulatu.

www.klubdrivera.pl