Loading...

Ślub – przesądy i zwyczaje ślubne

W Polsce wielu ludzi wierzy w różnego rodzaju przesądy, które dotyczą prawie każdej kwestii codziennego życia. Wśród nich można odszukać te dotyczące ślubu. Nie obce są nam także różnego typu zwyczaje ślubne, o których warto wiedzieć zanim ubierzemy piękną, biała suknie i wybiegniemy przed oblicze ukochanego, co podobno przynosi pecha. O jednych i drugich kilka słów przeczytasz w poniższym artykule.

Ślubne przesądy

Sukienki na ślub

Nie próbuj planować jednego z najważniejszych wydarzeń w swoim życiu w maju albo listopadzie. Podobno zawieranie związku małżeńskiego w miesiącach pozbawionych litery R przynosi nieszczęście, dlatego unikaj ich jak ognia o ile wierzysz w przesądy. Kiedy dojdzie do szycia Twojej sukni nie konsultuj zbyt wiele z krawcową. Dopuszczana jest przymiarka, ale samodzielne łączenie materiałów i umieszczanie zdobień również może zakończyć się nieszczęściem.

Podczas wyboru obrączek należy pamiętać, by nie wkładać ich na środkowe palce. Ponieważ nie zwiastuje to niczego dobrego. Co więcej, kolejny przesąd z nimi związany bezwzględnie zakazuje ich sciągania z palcy po zaślubinach. Zabobony wkradły się także do bukietu weselnego, gdzie nie wolno umieszczać kwiatów posiadających kolce.

Dlatego jeżeli marzą się Tobie róże zadbaj, by były pozbawione wszystkich raniących kolcy. W szpilkach warto ukryć monetę, podobno pieniążek może przynieść szczęście. Jego zwiastunek jest również zepsucie pogody przez deszcz.

Zwyczaje

Przyjęło się, że nowożeńcy są witani przez rodziców tuż przed salą weselną chlebem i sola.

Znanym wszystkim jest także zwyczaj bicia przez parę młodą kieliszków na szczęście. Wszystkie samotne kobiety udające się na wesele znajomej powinny marzyć o złapaniu jej kwiatów lub welonu, ponieważ jest to symbol przyszłego znalezienia swojej drugiej połówki, a także bliskiego ślubu. Każdej kobiecie ubranej w suknie ślubna przyda się coś niebieskiego, starego i pożyczonego. Otrzymanie od rodziców błogosławieństwa przed ceremonia ślubną to kolejny ze ślubnych obrządków, które zapadły w pamięć polskiej tradycji.

mgiełka do pościeli www.eurekahub.pl