Loading...

Węgiel kamienny – najpopularniejszy sposób na ogrzewanie

Chociaż w ostatnim czasie w Polsce promowane są ekologiczne sposoby ogrzewania domów, niezaprzeczalnie jednak najbardziej popularnym źródłem energii grzewczej pozostaje węgiel kamienny. Jest to wynik wielu nakładających się na siebie czynników, które w efekcie skutkują założeniem kotłów na węgiel kamienny. Węgiel kamienny to jednak materiał bardzo zróżnicowany.

Poszczególne jego odmiany różnią się od siebie zawartością siarki, popiołu, czy wielkością cząstek. To jaki typ wybierzemy warunkuje, jakim ogrzewaniem będziemy cieszyć się w naszym domu. Wśród najczęściej wybieranych typów węgla wyróżniamy: – węgiel typu „orzech” o wielkości ziaren pomiędzy 25 a 80 mm.

To węgiel o dość niskiej cenie, który jednak należy dość często uzupełniać w piecu, jak i często usuwać popiół z pieca. To jednocześnie olbrzymi „truciciel” emitujący olbrzymie ilości CO2 do środowiska. Z uwagi jednak na jego cenę, węgiel tego typu jest najczęściej używanym w polskich domostwach.

– miał węglowy – przeznaczony do specjalnych kotłów. Ma on niską kaloryczność, co uznać można za jedną z jego największych wad, jednak w porównaniu z innymi sortami węgla jest zdecydowanie korzystny dla naszych kieszeni. Koszty ogrzewania w przypadku węgla kamiennego zależą od kilku czynników.

Przede wszystkim składają się na nie: – jakość węgla – wartość opałowa – rodzaj instalacji grzewczej – jakość instalacji grzewczej.

termometry gazowe